WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

Varto’da Gezilecek Yerler

Varto’da Gezilecek Yerler

17 Mayıs 2023, 19:02

Muş ilinin kuzeyinde konumlanmış olan Varto, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihi dokusu ile de gezginlerin listelerinde yer almayı başarmış, etkileyici bir ilçedir. Roma ve Bizans İmparatorluğu gibi büyük imparatorlukların yanı sıra; Persler, Partlar ve Medler de ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden bazılarıdır…

Şimdi dilerseniz bu güzide ilçemizin önemli noktalarına ve Varto’da gezilecek yerler listemize hep birlikte göz atalım…

Murat Köprüsü

Selçuklu dönemine ait eserlerden bir tanesi olan tarihi Murat Köprüsü, ilçenin sembolleri arasında yer alıyor. Selçuklu mimari anlayışını kusursuz bir şekilde ortaya koyan bu eser, Muş-Varto karayolu güzergahında yer alıyor ve aslen Şenoba Köyüne bağlıdır. Şenoba Köyü ve Varto arası mesafe bir hayli kısa ve Varto gezilerinizde bu köprüyü görme şansına da sahip olabilirsiniz.

Hamurpet Gölü

Yerli halk tarafından Akdoğan Gölü olarak da bilinen Hamurpet Gölü, ilçenin kuzeyinde konumlanmıştır. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan güçlü bir habitatı doğa ile buluşturan bu gizli cennet, aynı zamanda sazan balıklarının da yaşam alanlarından bir tanesidir.

Kale Şehir-Kayalıdere

Varto ilçesine bağlı Kayalıkaya Köyünde yer alan Kale Şehir, Varto merkeze 20 km gibi bir mesafede yer alıyor. Urartular dönemine ait çok sayıda eseri bünyesinde barındıran Kale Şehir’de çok sayıda kalıntı mevcut ve bununla birlikte ilgi çekici bir kale de yer alıyor. Bölgede birçok kazı yapılmış ve bu kazılarda geçmiş döneme ait çok sayıda eser bulunmuştur. Bu eserler an itibarıyla Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesinde sergileniyor. Urartu Kralı 2. Sarduri dönemine ait daha birçok farklı eserin de bölgede yer aldığı ifade ediliyor.

Koğ Tepesi 

Geleneksel hale gelmiş olan festivalleri ile adından sıkça söz ettirmeyi başaran Koğ Tepesi, Bingöl Dağlarının en yüksek tepesi olarak da biliniyor. Ziyaretçilerin en uğrak adreslerinden biri olan Koğ Tepesi, Varto gezisinde listelerinizde mutlaka yer almalıdır.

Varto’nun Meşhur Lezzetleri 

Her yörenin kendine has lezzetleri mevcut ve Vartoda bu konuda oldukça zengin bir menü sunuyor. Varto’yu ziyaret ederseniz eğer muhakkak tatmanız gereken lezzetleri sizler için sıraladık. Dilerseniz bu listeye de hep birlikte göz atalım.

  • Gulık çorbası
  • Keldoş
  • Sulu köfte
  • Keşkek
  • Tomast